Jak nauczyć dziecko jasno wyrażać swoje myśli

W pierwszej części “Rozwój mowy. Jak nauczyć dziecko jasno wyrażać swoje myśli” rozmawialiśmy o tym, jak nauczyć dziecko jasne, prezentowanymi ofertami wyrażać swoje myśli, pragnienia, emocje i uczucia.

W tym artykule “Wczesny rozwój dziecka za pomocą książek i gier” będziemy kontynuować rozmowę o tym, jak zajmować się wczesnym rozwojem dziecka, rozwijania jego myślenie, pamięć i mowę za pomocą książek i gier. I jak uczyć dziecko nie bać się pytać o to, co jest mu potrzebne.

Czytanie książek.

Jednym z wczesnych rozwoju dziecka jest czytanie książek.

Dzieci uwielbiają słuchać bajek i opowieści. Moja córka prosiła czytać po sto razy z rzędu tę samą książkę. Pierwszy raz, kiedy zaczęłam zajmować się rozwojem mowy u córki  (czytaj o tym w pierwszej części), stale wymyślać, co jej mówić, było mi ciężko. Czytanie książek było zbawieniem. Kupowaliśmy najprostsze, skrócone bajki. Na początku nie rozumiałam, dlaczego córka prosi czytać jedno i to samo wiele razy z rzędu, nie zapamiętuje ona, czy co? Jest to dość żmudne zajęcie, kolejnych 10 razy przeczytać “Czerwony kapturek”. Ja już na pamięć znałam historię i prawie nie czytałam jej, ale raczej w skrócie jej . Okazało się, że nie tylko zajmowała się rozwojem dziecka, ale i rozwijał swoją pamięć! Ale w pewnym momencie zrozumiałam, że nie chodzi o to, że córka nie pamięta, o czym ja jej czytam. Jak ktoś mówi do mnie:

— Ty nie czytasz!

— A jak?

Powtarza się na pamięć pełna oferta z bajki dokładnie tak, jak w niej jest napisane.

Tak jest u nas i poszło, ona słuchała i słuchała, że jak czytam, i przy tym przestrzegać, aby wszystko było tak samo. Jeśli trochę nie tak, to ją to zastanawiało i kazała czytać “poprawnie”. I doszedłem do wniosku, że to nie jej kaprysy, a do czego to potrzebne jest poprawność czytania książek. Ona nie jest po prostu niegrzeczny, ona uczy się coś ważnego dla siebie. Dlatego prosi przeczytać jeszcze i jeszcze. I zaczęłam czytać tyle razy, aż  ona powiedziała: “Chodź innego”.

A potem zaczęłam nie tylko czytać, ale i zajmować się rozwojem dziecka i jego pamięcią świadomie. Stała się specjalnie nie słowa w tekście, i córka powtarzała je sama. Albo czytał całe frazy.

Gra w słowa.

Gry słowne są doskonałą metodą wczesnego rozwoju dziecka.

Jest to uproszczona gra w Miasta. Zamiast miast nazwać każde słowo, dziecko nazywa słowo, które zaczyna się od ostatniej litery w nazwie słowa. Na przykład:

— Pomarańcza-nos-sowa itp.

Mojej córki ta gra bardzo się podoba. Gramy w nią, gdy jedziemy w transporcie, lub czekamy w poczekalni u lekarza i w każdym miejscu, gdzie trzeba czekać jakiś czas.